להתנדב ביוניטף

28/2/2014

יעל לוי, מתנדבת ביוניטף, מספרת:

 

"את יוניטף אני פוגשת בתפקיד ה"סטודנטית המתנדבת". ההצעה להתנדב בגן ילדים של פליטים ועובדים זרים סקרנה אותי, הרי מדובר בילדים ואין דבר טוב ופשוט מזה.

 

בלי מטרות ברורות ומבלי לשאול את עצמי באמת מה אני יודעת על אוכלוסיית העובדים זרים והפליטים בתל אביב, אני מגיעה למעון יוניטף בתחנה המרכזית בתל אביב קומה 5.

 

אם לא ברחתי משם כבר אז זה כנראה בגלל שהסקרנות והכוונה הטובה גברו והיו שם במלוא עצמתם! נכנסתי פנימה במטרה לנסות ליצור קשר ולחוות יחד שעה של תנועה ומוסיקה.

 

אני פוגשת ב-40 ילדים מארצות אפריקה והפיליפינים לרוב, בני שנה וחצי עד שלוש ובסייעות וגננות אפריקאיות.  אני עדיין לא מבינה לגמרי איך מתקשרים, מי הם, מהן הציפיות ממני והאם קיימות בכלל. עם אינפורמציה מינימאלית אני נכנסת לעולם שלהם ויהיה מה שיהיה כאן החלה ההרפתקה שלי, שלעיתים הייתה כמו גישוש באפלה או כמו ניסוי וטעייה. לרגעים נתנה לי כוח ואמביציה להמשיך ולפעול ובאחרים אני כל כך רחוקה וגם לא בכיוון.

 

אז התחלתי להתבונן ולהקשיב למה שמתרחש סביבי. מיד הבנתי שגם עם תקשורת באנגלית בסיסית ניתן לייצר קשר ועולם ציפיות המתבסס על אמון. הבנתי שהצוות ובמובן מסוים גם הילדים מצפים שאגיע עם איזושהי בשורה, אצור עניין, סוג של הפסקה לצוות ורענון לילדים. שם השליטה בידיי. השליטה הזו הייתה ברכה וקללה גם יחד! אז התחלתי לנסות… מסלולים של חישוקים, מטפחות, חגי ישראל – פחות עבד לי, כדור לכל ילד – כאוס מוחלט! מצד שני, משחק עם כדור, מוסיקה, תנועה, שירים, חיות ולהפתעתי סיפור ועוד סיפור ועוד סיפור!!! עבד גם עבד. אז פחות או יותר היה כיוון ומשם זה רק להתמסר ולהתאהב.

 

יחד עם כל האהבה הזו מצאתי את עצמי נחשפת גם למציאות החיים שמחוץ לגן. הרי הוא לא בועה אוטופית חסינה מכול. סדקים מהמציאות חודרים פנימה וצובעים אותו בגוונים של אמת קרה. אמת של גירוש, רדיפה, חיים של הישרדות, כאב, עוני, הזנחה, התעלמות והשפלה. יחד עם זאת מצאתי במקום הזה מטענים שלמים של תקווה, מנהיגות, יוזמה ויצירתיות מופלאה להפיק עולם שלם לילדים מאמצעים דלים.

 

אני יכולה לסכם שהמגע הנקי והלא מתחנף עם הילדים, החיבוק, האינטימיות, המחווה בחיוך ונשיקה — אלו הם הקטנות שהפכו את התקופה שלי ביוניטף לכה משמעותית עבורי.

 

תודה."

 

Please reload

כתבות נבחרות

בואו לבקר אותנו

September 12, 2014

1/4
Please reload

עדכונים אחרונים

April 29, 2019

Please reload

חיפוש לפי תגיות

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

יוניטף © 2017

למדו עוד על יוניטף

עקבו אחרינו בפייסבוק

  • Black Facebook Icon

* קרדיט צילום - חופית רוכברגר