חזון יוניטף, עליזה אולמרט

חזון?  חזון  היא מילה גדולה מהחיים. נבואית משהו. מחייבת בגדול. למרטין לותר קינג  ולהרצל היו חזונות.

 

אני בנויה לחשוב במונחים של פתוח פתרונות מעשיים מול קושי שנקרה בדרכי. לך תדע האם אני נשאבת למקומות שמשדרים קושי או אולי הוא בעצם שם, בכל מקום ,כשאתה מוכן להביט נכוחה במציאות   ומסרב לקבל בהכנעה עם מה שהמומים שלה מעוללים לאנשים.

 

למדתי שמבין כלל "פגעי המציאות" מה שמתניע אותי לפעול ולא נותן מנוח, הוא מפגש עם פוטנציאל אנושי שנרמס או נשחק עקב תנאים סביבתיים בלתי סבירים. זה נכון במיוחד לגבי ראשית החיים, הגיל הרך, שמטבע הדברים מתאפיין בחוסר אונים מול כוחות המעצבים או משחיתים את היכולות המולדות.

מפגש עם אילוצי הקיום של מבקשי המקלט בדרום תל אביב, הפנה זרקור אל תופעת מחסני הילדים- תולדה אכזרית של אילוצי ההישרדות של אימהותיהם. נקודת האור היחידה שבלטה בסצינריו האומלל הזה, והציעה לתינוקות תנאי גידול אנושיים-היו מעונות הילדים של "יוניטף".

 

הידיעה שגם בתחתיות האלה, ובמימון מינימלי, ניתן לאפשר לחלק מהילדים תנאים הוגנים למיצוי הפוטנציאל ההתפתחותי שלהם, התניעה את חוסר המנוח המוכר שיכולתי להרגיע, או לפחות למתן, רק כשאצרף כמה שיותר תינוקות אל תחת המטריה המגנה של תורת העבודה של "יוניטף".

הצטרפתי לסגל מקצועי שפועל מתוך חדרון בקומה החמישית של תחנת האוטובוסים החדשה בדרום העיר. אויר דחוס בעשן אוטובוסים שמרעידים לך מדי פעם את התיקרה, לא פוגם בלהט העשייה וההתכוונות לחלץ כמה שיותר ילדים, כמה שיותר מהר, מהנגיסה היומיומית שנגרמת ליכולות שלהם במחסני הילדים.

"יוניטף"  החל דרכו ב 2005 עם מעון בשכונת התקוה ובו 60 ילדים. ב 2008 נפתח מעון התחנה ונוסד מודל המועדוניות. בשלהי 2013 היו ביוניטף כבר 265 ילדים עם 26 מטפלות מהקהילה הזרה. בשנת 2014, עקב מחסור במבנים, נוצר מודל המשפחתונים. חברנו לכנסיה הקתולית הפועלת בדרום ת"א וייצרנו מודל בו אישה מטפלת בביתה בשישה תינוקות .  מסגרת קטנה ואינטימית המותאמת לתנאי החיים הקשים של נשות הקהילה. המשפחתון הראשון קם בתוך הכנסיה, שנתיים אחרי אנו חובקות את המשפחתון התשיעי שלנו כשהמודל מעניק מענה ל 60 ילדים.

 

"מודל יוניטף"  הפך שם נרדף לחילוץ ילדים ממצוקת השהות במחסני הילדים והוכחה לכך שתופעת המחסנים אינה גזירת גורל. שיתופי פעולה בין כוחות הקהילה ואנשי מקצוע מייצרים אלטרנטיבה ראויה ואפשרית. כל מקרה מוות במחסני הילדים חוזר ומדגיש עד כמה הפתרון הכרחי ודחוף.  נציגים של משרדי הממשלה שלמדו את המודל , יצרו תוכנית פעולה להרחבת מסגרות יוניטף. לצערי קשיים בירוקרטיים מאיטים את  תהליך השידרוג, ומחסני הילדים עדיין  ממשיכים לגבות מחיר.

 

את שנת הלימודים האחרונה פתחו 1320 תינוקות וילדים במסגרות יוניטף.  בזכות התומכים והשותפים כמעט ושילשנו את היקף הפעילות. הצוות המנהלי והמקצועי  פועל ללא לאות למען הקמת מסגרות נוספות , מה שיוביל ל שינוי עמוק ומהותי  במציאות חייהם של אלפי ילדים  חסרי מעמד אזרחי בישראל.

אין לדעת היכן יעבירו ילדי יוניטף את שארית חייהם. האם ימשיכו לחיות בינינו כחסרי מעמד מועמדי גירוש? האם תגיע המדינה סוף סוף להכרה הבלתי נמנעת שמי שחי בתוכה זכאי למעמד ומעטפת אזרחית סבירה? האם יגורשו למדינה שלישית בעולם השלישי או למדינת המוצא שלהם? לאן שלא ילכו הם יישאו איתם את מורשת "יוניטף" שהתייחסה אליהם במקצועיות, כבוד ואהבה- תשתית הוגנת לפיתוח אישיות בריאה ואמון בבני אדם.

יוניטף © 2017

למדו עוד על יוניטף

עקבו אחרינו בפייסבוק

  • Black Facebook Icon

* קרדיט צילום - חופית רוכברגר